برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88221844

نرم افزار زیمکس OpticStudio ویرایش ۱۶.۵ – پریمیوم ۶۴ بیتی

منتشر شده در: ۲۰ مرداد ۹۶
توسط: مهدیار
دسته: نرم افزار

نرم افزار زیمکس OpticStudio توسط آقای کن مور نوشته شد و به‌عنوان اولین نرم‌افزار طراحی اپتیکی تحت ویندوز در سال ۱۹۹۰ به جهان معرفی شد. اوایل نرم‌افزار بانام “مکس” شناخته می‌شد و بعدها به دلیل تداخل علائم تجاری به “زیمکس” تغییر نام داد.

نرم‌افزار زیمکس یک نرم‌افزار طراحی اپتیکی است که برای طراحی و آنالیز سیستم‌های تصویری مانند لنزهای دوربین و همچنین سیستم‌های روشنایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. نرم‌افزار به‌وسیله ردیابی پرتو، انتشار پرتوهای نوری را در یک سیستم نوری مدل‌سازی می‌کند. درواقع می‌تواند اثر المان‌های نوری مانند لنزهای معمولی، لنزهای کروی، لنزهای شاخص گرادیان، آینه‌ها و المان‌های نوری پراشنده را به‌صورت استاندارد بررسی کرده و نمودارهای نقطه‌ای و پرتویی را تولید نماید.

نرم‌افزار از کتابخانه‌ای متشکل از لنزهای تجاری بهره می‌برد و می‌تواند ردیابی متوالی پرتو از طریق المان‌های نوری، ردیابی غیر متوالی پرتو برای آنالیز نورهای پراکنده و اپتیک فیزیکی انتشار پرتو را انجام دهد. همچنین باقابلیت خطایابی خود می‌تواند نقایص ساخت ابزار را تجزیه‌وتحلیل نماید.

ویژگی اپتیک فیزیکی انتشار این نرم‌افزار می‌تواند برای ادواتی که پراش آن‌ها بسیار مهم است مانند انتشار پرتو لیزر و کوپلینگ نور در فیبر نوری تک مود مورداستفاده قرار گیرد. ابزار بهینه‌سازی این نرم‌افزار می‌تواند با تنظیم خودکار پارامترها طراحی اولیه لنزها را بهبود بخشد تا به بیشترین کارایی خود برسد و ابیراهی‌ها را کاهش دهد.

نرم افزار زیمکس OpticStudio در ۳ نسخه استاندارد، حرفه‌ای و پریمیوم ارائه می‌شود که به تفصیل به ویژگی‌های هر یک از این نسخه‌ها می‌پردازیم:

 • نسخه پریمیوم – این نسخه بهترین، کامل‌ترین و به عبارتی گل سرسبد تمامی نسخه‌های نرم‌افزار زیمکس است و شامل ابزارهای طراحی فوق مدرن، تمامی امکانات شبیه‌سازی، بهینه‌سازی و کامل‌ترین کتابخانه مرجع زیمکس برای طراحی سیستم‌های اپتیکی (Optical) و نورپردازی (Illumination) است.
 • نسخه حرفه‌ای – این نسخه انتخاب اکثر طراحان اپتیکی حرفه‌ای است و شامل امکانات و توابعی محدود برای طراحی سیستمی sequential و  non-sequential است. ابزارهای طراحی در این نسخه پیشرفته است ولی به وسعت نسخه پریمیوم نیست.
 • نسخه استاندارد – این نسخه یک ابزار ابتدایی طراحی اپتیکی محسوب می‌شود و شامل امکانات و توابع کلیدی برای طراحی سیستم sequential شامل ابزار بهینه‌سازی، تلورانس گذاری و کنترل چندگانه سیستم نظیر آنالیز اپتیکی و پراش، شبیه‌سازی تصویری، قطبش و مدل‌سازی لایه نازک است.

گروه تخصصی ParsOptics نسخه پریمیوم  ۶۴ بیتی ویرایش‌های ۱۶ سال ۲۰۱۶ و ۱۶.۵ سال ۲۰۱۷ را با مشخصات تکنیکی و امکانات ذیل ارائه نموده است. دو نسخه ۱۶ و ۱۶.۵ ویژه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با علم اپتیک کشور جمهوری اسلامی ایران است و تهیه آن صرفا با ارائه درخواست رسمی میسر می‌باشد.

مشاهده تغییرات OpticStudio ویرایش ۱۶ – سال ۲۰۱۶

مشاهده تغییرات OpticStudio ویرایش ۱۶.۵ – سال ۲۰۱۷

طراحی یکپارچه

 1. استخراج با پسوند STEP، IGES، SAT و STL
 2. ایمپورت پسوند STEP، IGES، SAT و STL
 3. لینک به نرم‌افزار SolidWorks
 4. لینک به نرم‌افزار Autodesk Inventor
 5. لینک به نرم‌افزار CREO Parametric
 6. ابزار طراحی قطعه – قطعات استاتیک
 7. ابزار طراحی قطعه – قطعات داینامیک

کتابخانه های داده

 1. کاتالوگ لنز (تورلب، اپتوسیگما و …)
 2. کاتالوگ کوتینگ
 3. کاتالوگ آزمون صفحه
 4. فایل‌های داده‌های طیفی
 5. کاتالوگ داده‌های پراکندگی
 6. مدل‌های شرکت Radiant
 7. کتابخانه IES

طراحی سیستم اپتیکی

 1. ردیابی پرتو Sequential
 2. بهینه‌سازی
 3. تلورانس گذاری
 4. آنالیز حرارتی
 5. اپتیک جعبه سیاه
 6. کیفیت تصویر
 7. شبیه‌سازی تصویری
 8. طراحی غیرکروی
 9. اپتیک Freeform
 10. اپتیک پراشنده
 11. سیستم‌ها و زوم با تنظیمات مختلف
 12. پدیده دوشکستی
 13. ابزار تطبیق لنز

طراحی روشنایی و نورپردازی

 1. ردیابی پرتو Non-Sequential
 2. منابع نوری و اشیاء
 3. آشکارسازها
 4. بهینه‌سازی
 5. اپتیک Freeform
 6. تلورانس گذاری
 7. رنگ‌سنجی و تقسیم پرتو
 8. پراکندگی پرتو
 9. مدل‌های منبع اندازه‌گیری شده
 10. پراکندگی سطحی اندازه‌گیری شده
 11. روشنایی و نورپردازی جاده‌ای
 12. نقشه‌های نورپردازی
 13. مدل‌سازی فلورسانس و فسفر

لیزرها و فیبرها

 1. پرتوهای گاوسی
 2. سیستم‌های اسکن
 3. کوپلینگ فیبر تک‌مود
 4. کوپلینک فیبر چندمودی
 5. بهینه‌سازی
 6. تلورانس گذاری
 7. اپتیک فیزیکی
 8. شاخص M2 و کیفیت پرتو

رابط کاربری

 1. رابط کاربری گرافیکی
 2. زبان برنامه‌نویسی زیمکس
 3. جابجایی ماوس در فضای سه‌بعدی
 4. کلیدهای میانبر قابل‌تنظیم توسط کاربر
 5. ابزار جستجوی هر یک از امکانات
 6. قابلیت همکاری با نرم‌افزار MATLAB
 7. پسوندهای سفارشی
 8. سطوح قابل‌تنظیم توسط کاربر 

 
 

تعداد بازدید: 1410


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics به عنوان گروهی پیشرو در صنعت فوتونیک و اپتوالکترونیک کشور جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت دبیر شهید رجائی و تبریز است.

اطلاعات بیشتر