برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88221844

مجموعه نرم افزار لومریکال ویرایش ۲۰۱۸a شبیه‌سازی فوتونیک و اپتوالکترونیک

منتشر شده در: ۹ آذر ۹۶
توسط: مهدیار
دسته: نرم افزار

شرکت لومریکال یک شرکت پیشتاز و فعال در توسعه ابزارهای شبیه‌سازی فوتونیکی در کشور کانادا است و شامل مجموعه نرم‌افزارهای FDTD Solutions، MODE Solutions، DEVICE و INTERCONNECT است. نرم افزار FDTD Solutions نرم افزاری بسیار قدرتمند است که با حل سه بعدی معادلات ماکسول با روش تفاضل متناهی در حوزه زمان، به طراحی، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی ابزارهای نانوفوتونیک می پردازد. در واقع این نرم افزار در تجزیه و تحلیل واکنش اشعه های ماوراء بنفش، مادون قرمز و محدوده بینایی با ساختارهای بسیار پیچیده در مقیاس طول موج/فرکانس، بسیار کارآمد محسوب میشود. این نرم افزار به طراحان اجازه میدهد تا بتوانند مدل اولیه ساختارهای مورد نیاز خود را به سرعت طراحی کرده و هزینه گزاف آزمایشات عملی را کاهش دهند؛ بدیهی است که این امر موجب تسریع در ساخت ابزار خواهد شد. در حال حاضر این نرم افزار در صنایع اپتوالکترونیک، مدارهای مجتمع فوتونیکی، مخابرات نوری و بیوفوتونیک شرکتهای مطرح جهان نظیر Apple، IBM، Samsung و Cisco استفاده می‌شود.

نرم افزار MODE Solutions نرم افزاری است که برای طراحی، شبیه سازی و بهینه سازی ادوات موجبر به کار میرود. این نرم افزار داری دو موتور شبیه سازی حل کننده مودهای ویژه و انتشار دهنده است. موتور شبیه سازی حل کننده مودهای ویژه به ۳ صورت موجبر را تجزیه و تحلیل میکند. در آنالیز مودی، مودهای هدایتی در ساختار موجبر با مشخصاتی نظیر تلفات، ضریب شکست موثر و … را در طول موج خاص حتی در حضور زاویه خمیدگی آنالیز میشوند. موتور شبیه سازی انتشار دهنده، نور را به صورت همه جانبه در سیستم های نوری سطحی مانند رزوناتورها، کوپلرها، ادوات بلور فوتونی و به طور کلی سیستمهای موجبری منتشر و خواص آنها را بررسی میکند. این نرم افزار قابلیت بهینه سازی تمام پارامترهای موجبر را دارد تا بتوان خروجی های آنالیز فرکانسی را بهینه سازی کرد.

نرم افزار DEVICE یک ابزار شبیه سازی الکتریکی مبتنی بر فیزیک نیمه هادی است. این نرم افزار همواره سیستمی از معادلات نیمه هادی را که پتانسیل الکترواستاتیک و چگالی بار (الکترون و حفره) ابزار را توصیف میکنند حل میکند. این نرم افزار با حل معادلات Drift-Difusion توزیع فضایی الکترون ها و حفره ها را توصیف میکند. همچنین با حل معادله پواسون، پتانسیل الکترواستاتیک ایجاد میکند. در واقع روش حل معادلات Drift-Diffusion روشی قدرتمند در تولید نتایج دقیق برای طیف گسترده ای از ابزارهای نیمه هادی است.

در نسخه جدید ۲۰۱۸a لومریکال، یک حل‌کننده نوری المان محدود (Finite Element) با نام DGTD به عنوان یکی از موتورهای شبیه‌سازی نرم‌افزار DEVICE معرفی شده است. در این نسخه تغییرات چشمگیری در محیط طراحی سه بعدی DEVICE نیز حاصل شده است. شبیه‌سازی همزمان الکترونیکی-فوتونیکی نیز در نرم‌افزار INTERCONNECT بهبود یافته است. در مجموع، پیشرفت‌های بدست آمده در این نسخه مجموعه کاملی از ابزارهای فوتونیکی را برای مهندسان به منظور طراحی سیستم‌های پیچیده فوتونیکی و دستیابی آن‌ها به سطوح بالاتری از مدارهای مجتمع به ارمغان آورده است.

همانطور که می‌دانیم، المان محدود یکی از معتبرترین روش‌های عددی برای حل معادلات دیفرانسیل است که خود شامل مجموعه‌ای از شیوه‌های متفاوت از جمله ریتز و باقیمانده‌ وزن‌دار است. در میان روش‌های مبتنی بر باقیمانده‌ وزن‌دار شیوه‌ی گالرکین (Galerkin) قدرت و وسعت فراوانی یافته است. حل‌کننده DGTD در نرم‌افزار DEVICE یک حل‌کننده نوری با قابلیت عملکرد بالا بر پایه روش گالرکین ناپیوسته در حوزه زمان (DGTD) است. این روش از دقت و بازدهی بسیار بالا در شبیه‌سازی کاربردهایی نظیر پلاسمونیک و فرامواد در حالتی که اغلب دارای اینترفیس‌های فلزی خمیده‌اند، برخوردار است. در این نسخه، نرم‌افزار DEVICE به عنوان یک ابزار شبیه‌سازی محیط‌های چند فیزیکی (Multiphysics) شناخته شده است. حل‌کننده DGTD شبیه‌سازی نوری پیجیده را با ادغام شبیه‌سازی آثار اپتوالکترونیک و اپتوترمال (حرارتی) انجام می‌دهد.

بهبودهای صورت گرفته در نرم‌افزارهای FDTD Solutions و MODE Solutions مجموعه لومریکال ۲۰۱۸a شامل حل‌کننده نوری یک‌بعدی، پورت‌های محاسبه پارامترهای پراکندگی (S)، حل‌کننده FDE ناهمسانگرد، قالب‌های آماده شبیه‌سازی فرکانس‌های رادیویی (RF)، مش‌بندی اتوماتیک نواحی منتخب، ابزار همکاری با نرم‌افزار زیمکس OpticStudio و ابزار مستقل سوئیپ پارامترهای پراکندگی است. در FDTD Solutions زمان شبیه‌سازی به شدت کاهش یافته است و نسخه ۲۰۱۸a از پروسسورهای Xeon Phi و Skylake-SP و هر پهنای باند از حافظه سیستم پشتیبانی می‌کند.

در نرم‌افزار INTERCONNECT که یک شبیه‌سازی مدار مجتمع فوتونیکی است، ادغام و همکاری شبیه‌سازی های الکترونیکی و فوتونیکی بهبود یافته است و برای مهندسان این امکان را فراهم می‌آورد تا سیستم‌های فوتونیکی را با استفاده از درایورهای الکترونیکی، کنترلرها و گیرنده‌ها شبیه‌سازی و بهینه سازی کنند. همچنین، دو مشخصه جدید کدگذاری اصلاح خطا رو به جلو (FEC) و المان‌های کدگشایی با الگوریتم‌های تصمیم گیری Hard و Soft به این نسخه از نرم‌افزار اضافه شده است.

مراکز صنعتی، علمی و پژوهشگران علاقمند به خرید مجموعه نرم‌افزارهای لومریکال ۲۰۱۸a میبایست درخواست خود را از طریق “سامانه سفارش آنلاین نرم‌افزار” همراه با ارائه نامه درخواست رسمی از مرکز محترم اعلام نمایند. پس از انجام بررسی‌های لازم بر درخواست‌های ارسالی، با ایشان تماس گرفته خواهد شد.

نسخه‌های ویرایش ۲۰۱۶:
نسخه‌های ویرایش ۲۰۱۵:


نسخه‌های ویرایش ۲۰۱۳:


جهت دریافت خدمات نصب و راه‌اندازی سیستم پردازش موازی لومریکال در دانشگاه خود با ما تماس بگیرید.

برای دسترسی به آموزش های رایگان این نرم افزار به کانال رسمی ما در سایت آپارات مراجعه فرمایید.

تعداد بازدید: 4219


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics به عنوان گروهی پیشرو در صنعت اپتیک، فوتونیک و اپتوالکترونیک کشور جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و تربیت دبیر شهید رجائی است.

اطلاعات بیشتر