برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88221844

نرم افزار Comsol Multiphysics ویرایش ۵.۳ ویرایش ۲۰۱۷

منتشر شده در: ۲۳ اسفند ۹۵
توسط: مهدیار
دسته: نرم افزار

نرم‌افزار کامسول مجموعه کامل شبیه‌سازی چند فیزیکی است که قادر به حل معادلات دیفرانسیل جزئی و کامل برای تحلیل و بررسی رفتار سیستم‌های خطی و غیر خطی به روش المان محدود در فضاهای یک، دو و سه بعدی است. این نرم‌افزار در سال ۱۹۸۶ توسط دانشجویان مؤسسه سلطنتی فناوری سوئد با نام FEMLAB ایجاد شد و در سال ۲۰۰۵ به COMSOL Multiphysics تغییر نام داد. زمینه کاربردی این نرم‌افزار در حل انواع معادلات دیفرانسیل جفت شده، طراحی و شبیه سازی سامانه های فیزیکی، نانو فیزیکی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، علوم زمین، مهندسی شیمی، نجوم و بررسی سامانه‌های کوانتومی است. ساختار این نرم‌افزار به گونه‌ای است که می‌تواند شبیه‌سازی به شکل تک فیزیکی یا چند فیزیکی (با کوپل شدن دو یا چند فیزیک) انجام گردد. در ادامه به بخش‌های این نرم‌افزار اشاره می‌گردد.

  • الکتریکی – این بخش شامل ماژول‌هایی جهت شبیه‌سازی سامانه‌های الکتریکی و مغناطیسی، الکترومغناطیسی در ناحیه رادیویی و نوری، اپتیک هندسی، میکرو الکترومکانیکی (MEMs)، پلاسما و نیمه‌هادی است.
  • مکانیکی – این بخش شامل ماژول‌هایی جهت شبیه‌سازی سامانه‌های انتقال حرارت، مکانیک جامدات خطی و غیر خطی، ژئومکانیک، خستگی، دینامیک بس ذره‌ای و آکوستیک است.
  • سیالات – این بخش شامل ماژول‌هایی جهت شبیه‌سازی سامانه‌های مکانیک سیالات محاسباتی، میکسر، میکروفلویدیک، جریان‌های زیر سطحی، لوله‌های حامل سیال و جریان‌های مولکولی است.
  • شیمیایی – این بخش شامل ماژول‌هایی جهت شبیه‌سازی سامانه‌های واکنش‌های شیمیایی، باتری و پیل سوختی، رسوب‌دهی الکتروشیمیایی، خوردگی و الکتروشیمی است.

در کنار فیزیک‌های ارائه شده در نرم‌افزار کامسول، ماژول‌های دیگری نیز امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به عنوان مثال ماژول بهینه‌سازی برای بهینه‌سازی نتایج طراحی و شبیه‌سازی و بررسی میزان حساسیت نسبت به شرایط را می توان نام برد. ماژول ردیابی ذره برای شبیه‌سازی مسیر حرکت سامانه‌های ذرات در سیالات یا تحت میدان‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. بعلاوه کتابخانه مواد کامسول به طور نسبی اطلاعات کاملی را از مواد در خود جای داده است که می‌توان در فیزیک‌های مورد شبیه‌سازی آن را بکار گرفت.

جهت اطلاع از برگزاری کارگاه‌های آموزشی نرم‌افزار کامسول گروه تخصصی ParsOptics به این پیوند مراجعه فرمایید

برای خرید و دریافت آنلاین مجموعه فیلم‌های آموزش تخصصی کامسول به این پیوند مراجعه فرمایید

برای مشاهده فیلم‌های رایگان نرم‌افزار کامسول در آپارات به این پیوند مراجعه فرمایید

تعداد بازدید: 842


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics به عنوان گروهی پیشرو در صنعت اپتیک، فوتونیک و اپتوالکترونیک کشور جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و تربیت دبیر شهید رجائی است.

اطلاعات بیشتر