برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88221844

نرم افزار Silvaco TCAD ویرایش ۲۰۱۷ – نسخه ویندوز و لینوکس

منتشر شده در: ۱۵ تیر ۹۶
توسط: مهدیار
دسته: نرم افزار

نرم افزار Silvaco TCAD ویرایش ۲۰۱۷ جدیدترین ویرایش این نرم‌افزار در سال جاری است و در ۲ نسخه تحت سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی ارائه شده است. لایسنس این نرم‌افزار توسط گروه تخصصی ParsOptics توسعه یافته است. ویرایش ۲۰۱۷ هم از نظر لایسنس و هم از نظر قابلیت نصب و اجرا بر روی سیستم‌عامل لینوکس تست گردیده است و با راهنمای نصب بر روی هر دو سیستم عامل یاد شده ارائه می‌شود.

در ویرایش ۲۰۱۷ محیط کدنویسی Deckbuild تغییرات عمده و جذابی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تا از محیط خسته‌کننده کدنویسی فاصله گرفته و با صرف زمان کمتر به محیط گرافیکی شامل دستورات، فایل‌های خروجی، ماژول‌ها، مثال‌ها و … دسترسی یابد. همچنین، شبیه‌سازی تحت سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی انجام می‌شوند؛ لذا سرعت شبیه‌سازی در این نسخه بهبود چشمگیری داشته است.

برخلاف ویرایش‌های قبلی، محیط کدنویسی ویرایش ۲۰۱۶ کاملا تغییر و کاربرپسند شده است و در لایسنس نسخه های ویندوز و لینوکس اکثر آپشن‌ها و شبیه‌سازهای این نرم‌افزار فعال و قابل استفاده گردیده است. امکان ارایه این نرم‌افزار همانند سنوات گذشته فقط برای دانش‌پژوهان و آزمایشگاه‌های دانشگا‌ه‌ها و مراکز علمی پژوهشی داخل مقدور میباشد.

این نرم افزار مجموعه‌ای بسیار قدرتمند برای طراحی و شبیه‌سازی قطعات نیمه‌هادی است. با استفاده از ماژول Athena می توان مراحل ساخت یک قطعه نیمه هادی را شبیه‌سازی کرد. عملیاتی همچون لایه‌نشانی، سونش، دوپینگ، حرارت دهی و ….. به راحتی در این مجموعه قابلیت شبیه‌سازی شدن را دارد. ماژول Atlas مجموعه کاملی از مدل‌های فیزیکی که برای شبیه‌سازی لازم است را در بر می‌گیرد. برای نمونه مدل‌های انتقالی (دریفت- دیفیوژن، انرژی بالانس، هیدرو دینامیکی و…)، مدل های آماری بولتزمن و فرمی دیراک، فعل و انفعالات الکترونیک نوری و …. از جمله مدل های شناخته شده در این مجموعه می‌باشد. با استفاده از این ماژول می‌توان قطعاتی همچون انواع ترانزیستورها (MOS,FET,HEMT)، لیزرها، دیود، سلول‌های خورشیدی، آشکارسازها و ….. با در نظر گرفتن مدل‌های مختلف بازترکیب، انتقال، موبیلیتی، مدل‌های وابسته به ترازهای انرژی و …. را شبیه‌سازی نمود.

همانطور که اشاره شد، شبیه ساز Silvaco TCAD از چند شبیه‌ساز عمده تشکیل شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ATLAS و ATHENA اشاره کرد. شبیه‌ساز ATLAS برای شبیه سازی ادوات نیمه هادی و بدست آوردن مشخصه های این ابزارها بکار می‌رود و شبیه‌ساز ATHENA مشخصه‌های فیزیکی ابزارهارا در طول فرآیند ساخت پیش‌بینی می‌کند.

سیلواکو 2015 silvaco tcad

ماژول شبیه‌سازی در این نرم‌افزار، برنامه Deckbuild است که اطلاعات ورودی را در قالب یک فایل متنی یا کد با پسوند .in در اختیار شبیه ساز ATLAS قرار می‌دهد. خروجی‌های Runtime خروجی‌هایی هستند که در حین شبیه‌سازی نمایش داده می‌شوند. همچنین Log Files حاوی مشخصه‌های ابزارها می‌باشند. Solution files حاوی اطلاعاتی است که برای رسم نمودار در برنامه TonyPlot نیاز است.

توجه: لایسنس نرم افزار ارائه شده توسط مرجع ParsOptics کامل‌ترین لایسنس موجود میباشد و با لایسنس سایر نرم افزارهای مشابه موجود در اینترنت متفاوت است؛ لذا اکثر ماژول های شبیه‌ساز در آن فعال و قابل استفاده است. لیست شبیه‌سازهای فعال در این نرم‌افزار در جدول زیر گردآوری شده است. همچنین، نسخه لینوکس ۲۰۱۷ با راهنمای نصب ارائه شده است.

نسخه‌های ۲۰۱۷ – ۶۴ بیتی:

نسخه‌ ۲۰۱۶ – ۶۴ بیتی:

سایر نسخه‌ها – ۳۲ بیتی:

 

تعداد بازدید: 1247


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics به عنوان گروهی پیشرو در صنعت فوتونیک و اپتوالکترونیک کشور جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت دبیر شهید رجائی و تبریز است.

اطلاعات بیشتر