برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۶۶۵۶۲۷۲۱

نرم افزار Silvaco TCAD ویرایش ۲۰۱۶ – نسخه ویندوز و لینوکس

منتشر شده در: ۳۰ دی ۹۵
توسط: مهدیار
دسته: نرم افزار

 

 

نرم افزار Silvaco TCAD ویرایش ۲۰۱۶ جدیدترین ویرایش این نرم‌افزار در سال جاری است و در ۲ نسخه تحت سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی ارائه شده است. لایسنس این نرم‌افزار توسط گروه تخصصی ParsOptics توسعه یافته است. ویرایش ۲۰۱۶ هم از نظر لایسنس و هم از نظر قابلیت نصب و اجرا بر روی سیستم‌عامل لینوکس تست گردیده است و با راهنمای نصب بر روی هر دو سیستم عامل یاد شده ارائه می‌شود.

 

در ویرایش ۲۰۱۶ محیط کدنویسی Deckbuild تغییرات عمده و جذابی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تا از محیط خسته‌کننده کدنویسی فاصله گرفته و با صرف زمان کمتر به محیط گرافیکی شامل دستورات، فایل‌های خروجی، ماژول‌ها، مثال‌ها و … دسترسی یابد. همچنین، شبیه‌سازی تحت سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس ۶۴ بیتی انجام می‌شوند؛ لذا سرعت شبیه‌سازی در این نسخه بهبود چشمگیری داشته است.

 

برخلاف ویرایش‌های قبلی، محیط کدنویسی ویرایش ۲۰۱۶ کاملا تغییر و کاربرپسند شده است و در لایسنس نسخه های ویندوز و لینوکس اکثر آپشن‌ها و شبیه‌سازهای این نرم‌افزار فعال و قابل استفاده گردیده است. امکان ارایه این نرم‌افزار همانند سنوات گذشته فقط برای دانش‌پژوهان و آزمایشگاه‌های دانشگا‌ه‌ها و مراکز علمی پژوهشی داخل مقدور میباشد.

parsoptics.com

همانطور که میدانید، شبیه ساز Silvaco TCAD از چند شبیه‌ساز عمده تشکیل شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ATLAS و ATHENA اشاره کرد. شبیه‌ساز ATLAS برای شبیه سازی ادوات نیمه هادی و بدست آوردن مشخصه های این ابزارها بکار می‌رود و شبیه‌ساز ATHENA مشخصه‌های فیزیکی ابزارهارا در طول فرآیند ساخت پیش‌بینی می‌کند.

parsoptics.com

سیلواکو 2015 silvaco tcad

parsoptics.com

ماژول شبیه‌سازی در این نرم‌افزار، برنامه Deckbuild است که اطلاعات ورودی را در قالب یک فایل متنی یا کد با پسوند .in در اختیار شبیه ساز ATLAS قرار می‌دهد. خروجی‌های Runtime خروجی‌هایی هستند که در حین شبیه‌سازی نمایش داده می‌شوند. همچنین Log Files حاوی مشخصه‌های ابزارها می‌باشند. Solution files حاوی اطلاعاتی است که برای رسم نمودار در برنامه TonyPlot نیاز است.

 

 

توجه: لایسنس نرم افزار ارائه شده توسط مرجع ParsOptics کامل‌ترین لایسنس موجود میباشد و با لایسنس سایر نرم افزارهای مشابه موجود در اینترنت متفاوت است؛ لذا اکثر ماژول های شبیه‌ساز در آن فعال و قابل استفاده است. لیست شبیه‌سازهای فعال در این نرم‌افزار در جدول زیر گردآوری شده است. همچنین، نسخه لینوکس ۲۰۱۶ با راهنمای نصب ارائه شده است.

parsoptics.com

parsoptics.com

نسخه‌های ۲۰۱۶ – ۶۴ بیتی:

 

سایر نسخه‌ها – ۳۲ بیتی:

 

تعداد بازدید: 434


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics با مدیریت آقای غلامرضا مصلی نژاد عضو رسمی IEEE Photonics Society به عنوان گروهی پیشرو در صنعت فوتونیک و اپتوالکترونیک، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده لیزر و اپتیک سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت دبیر شهید رجائی و تبریز است.

اطلاعات بیشتر