برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88221844

خدمات مشاوره تحلیل داده آزمایشگاهی

 

گروه تخصصی ParsOptics بخش خدمات مشاوره تحلیل داده آزمایشگاهی را به منظور تجزیه و تحلیل داده‌ها، تصاویر و آنالیزها با محوریت موضوعی ذیل ویژه اساتید، دانشجویان و پژوهشگران علاقمند این عرصه راه اندازی نموده است.

  • تحلیل و آنالیز تصاویر SEM, TEM, AFM
  • تحلیل طیف‌های XRD, UV-VIS, Raman
  • تحلیل آنالیزهای پتانسیو استات، امپدانس

همانطور که میدانیم، روش پراش پرتو ایکس (X-ray Diffraction) روشی مستقیم برای تعیین نوع فاز ها و ساختار بلورین مواد است که منجر به پیشرفت اخیر شناسایی فازی، کانی ‌شناسی و کریستالوگرافی، شده است. پدیده پراش پرتو ایکس که توسط مجموعه‌ای از اتم‌‌ها پدید می‌آید، ناشی از تقویت پرتو پراکنده شده در جهت‌های ویژه فضایی است. پرتو ایکس پس از برخورد به الکترون‌های ماده، منجر به نوسان آن ها شده و این الکترون ‌ها نیز باعث تابش پرتو ایکس در فضای اطراف خود، با همان بسامد پرتو ابتدایی خواهند شد. اگر پرتوهای پراکنده، با هم جمع شوند موجی را تولید میکنند که دامنه آن بستگی به تعداد الکترون‌ ها و اختلاف فاز موج‌‌های تابیده خواهد داشت. اختلاف فاز پدید آمده، بستگی به اختلاف مسیر پیموده شده توسط پرتوها دارد. پرتو پدید آمده توسط اتم‌های گوناگون نیز با یکدیگر و به دلیل اختلاف مسیر پیموده شده، اختلاف فاز پیدا خواهند کرد و این اختلاف فاز، باعث تغییر دامنه پرتو تابیده از مجموعه اتم خواهد شد.

از آنجا که شدت یک پرتو، متناسب با توان دوم دامنه آن است، تغییرات موجود در فاصله‌‌های پیموده شده توسط پرتو ها، سبب تغییر دامنه آن‌ ها می ‌شود. بنابراین در حالت‌‌های ویژه‌ای که دامنه پرتوها با هم جمع شوند، پرتو تابیده از مجموعه اتم‌ها، تقویت می‌شود و به آن پراش گویند. مواد مختلف به دلیل چیدمان و نظم‌های متفاوت اتمی دارای الگوی پراش متفاوتی هستند. پس الگوی پراش هر ترکیب منحصر به فرد است. در یک ماده‌ یکسان دارای فاز‌های کریستالی مختلف، نیز الگوهای پراش متفاوت می‌باشد. بنابراین با مطالعه‌ زاویه‌ای که پیک‌های XRD در آن تشکیل می‌شوند و شدت نسبی هر پیک، می‌توان نوع مواد و فاز آن ها را به صورت کیفی شناسایی کرد. مواد آمورف (بی‌شکل) مانند شیشه، پیک‌های مشخص تشکیل نمی‌دهند، در حالی‌که مواد بلوری که ساختار منظمی دارند پیک‌های مشخص در زوایای مشخص ایجاد می‌کنند.

نام و نام‌خانوادگی *

دانشگاه/پژوهشکده/سازمان*

پست الکترونیکی *

تلفن تماس *

مرتبه علمی *

نوع مشاوره/خدمت*

توضیحات *

بارگذاری تصویر/داده

تعداد بازدید: 223


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics به عنوان گروهی پیشرو در صنعت فوتونیک و اپتوالکترونیک کشور جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت دبیر شهید رجائی و تبریز است.

اطلاعات بیشتر