برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88016794

کریستال‌های فوتونی – افزاره‌ها، فیبرها، نانوساختارها و حسگرها

منتشر شده در: ۲۱ آذر ۹۵
توسط: مهدیار
دسته: منابع تخصصی فارسی
 
 

parsoptics.com

 
parsoptics.com

کریستال‌های فوتونی

دکتر سعید علیائی – هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی

با مقدمه‌ای از دکتر نصرت‌ا… گرانپایه – هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیر‌الدین طوسی

parsoptics.com

parsoics.com

کم‌تر از ۳۰ سال از معرفی کریستال‌های فوتونی دوبعدی نمی‌گذرد، اما سیر پرشتاب تحولات علمی و جذابیت این حوزه از علم باعث شده است در همین مدت انواع ساختارهای کریستال فوتونی طراحی، مدل‌سازی، شبیه‌سازی، بهینه‌سازی و ساخته شوند، طوری‌که همه‌روزه روش‌های جدیدی برای طراحی و ساخت انواع افزاره‌های منطقی، موج‌برها و حسگرهای کریستال فوتونی در نشریات معتبر روز دنیا گزارش می‌شود. این موضوع بر پتانسیل بالای این شاخه از علم گواهی دارد. این در حالی است که نخستین ساختار کریستال فوتونی دوبعدی در سال ۱۹۹۶ یعنی ۲۰ سال پیش ساخته شد. پیشرفت قابل توجه در این حوزه از علم باعث شده است که امیدها برای داشتن سامانه‌های تمام نوری و جایگزینی الکترون با فوتون، بیش از پیش ایجاد گردد است.

parsoptics.com

با توجه به ضرورت پرداختن به این حوزه از علم، این کتاب قصد آن دارد تا در عین سادگی، به مباحث روز کریستال‌های فوتونی بپردازد. بدون شک پرداختن به همه زوایای این موضوع، از حوصله یک کتاب خارج است اما سعی شده است تا ضمن مروری بر مفاهیم و کلیات کریستال‌های فوتونی به شرح مختصری از فیبرها و موج‌برها، افزاره‌ها و نانوساختارهای کریستال فوتونی پرداخته شود. عمده بحث این کتاب به حسگرهای کریستال فوتونی اشاره دارد که حاصل چند سال تدریس و پژوهش در آزمایشگاه تحقیقاتی نانوفوتونیک و اپتوالکترونیک است. حسگرهایی مانند حسگر زیستی، حسگر گاز، حسگر فشار و حسگر جابه‌جایی در این کتاب بررسی شده‌اند و در حد حوصله خواننده، به جزئیات طراحی و تشریح عملکرد آن‌ها پرداخته شده است. برای این منظور تاریخچه و مقدمه‌ای از کریستال‌های فوتونی را به همراه مفاهیم رایج آن‌ها در فصل نخست آورده‌ایم. شرحی بر روش‌های تحلیل و مروری اجمالی بر افزاره‌های کریستال فوتونی نیز به ترتیب در فصل‌های دوم و سوم آمده است. فصل چهارم به موضوع فیبرهای کریستال فوتونی می‌پردازد که در آن سعی شده است از سیر پیدایش این فیبرها تا انواع آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. کلیات حسگرهای کریستال فوتونی و مفاهیم رایج در آن‌ها در فصل پنجم آمده است و پس از آن از فصل‌های ششم تا یازدهم انواع مختلفی از حسگرهای کریستال فوتونی بررسی می‌شود.

parsoptics.com

به منظور سهولت دسترسی خوانندگان محترم به معادل کلمه‌ها، علاوه بر قراردادن زیرنویس‌ها، در انتهای کتاب، واژه‌نامه فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی آورده شده است تا ضمن ایجاد متنی روان و با واژه‌های اصیل فارسی، امکان دسترسی سریع به اصل واژه نیز فراهم گردد. نمایه انتهای کتاب نیز سریع‌ترین راه برای دستیابی به مفاهیم، بدون صرف وقت زیاد برای جستجو در متن کتاب است.

 

parsoptics.com

اولین مرجع تخصصی فوتونیک و اپتوالکترونیک در ایران امیدوار است که بتواند آگاهی شما پژوهشگر گرامی را درخصوص ارتباط فن‌آوری‌های نور با ترویج توسعه پایدار و ارائه راه‌حل‌های قابل‌اطمینان برای نیازهای اساسی زندگی انسان بالا ببرد. علاوه بر این، به منظور گسترش زمینه‌های تحقیقاتی جدید، امیدوار است که محتوای منتشر شده ما الهام‌بخش پیشرفت بیشتر شما بر اساس دستاوردهایی که تاکنون بدست آمده است، باشد.

parsoptics.com

parsoptics.com

parsoptics.com

parsoptics.com

parsoptics.com
parsoptics.com

parsoptics.com
parsoptics.com

تعداد بازدید: 543


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics با مدیریت آقای غلامرضا مصلی نژاد عضو رسمی IEEE Photonics Society به عنوان گروهی پیشرو در صنعت فوتونیک و اپتوالکترونیک، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت دبیر شهید رجائی و تبریز است.

اطلاعات بیشتر