برای مشاوره علمی با ما تماس بگیرید.

021-88221844

کتاب ارزشمند مقدمه‌ای بر فوتونیک – دکتر سعید علیائی

منتشر شده در: ۲۱ آذر ۹۵
توسط: مهدیار
دسته: منابع تخصصی فارسی
 

 
 

مقدمه‌ای بر فوتونیک

دکتر سعید علیائی – هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی

با توجه به سرعت بالای نور و امکان ساخت افزاره‌های مجتمع تمام‌نوری،‌ برخی از سامانه‌های الکترونیکی به‌تدریج جای خود را به سامانه‌های نوری می‌دهند. پرداختن به نکات مشترک علم الکترونیک و فوتونیک، دریچه‌های جدیدی را به مرزهای دانش باز کرده است. کتاب پیش‌رو قصد دارد تا درحد امکان و حوصله خواننده، به مباحث علمی فوتونیک در کنار الکترونیک نوری بپردازد. به همین دلیل، به همراه سه افزاره اصلی در سامانه‌های الکترونیک نوری، یعنی آشکارسازها، منابع و موجبرهای نوری، به مباحثی در خصوص نور غیرخطی و ساختارهای کریستال فوتونی پرداخته شده است. از این‌رو، فصل اول کتاب به توضیحاتی درخصوص تعریف و لزوم فوتونیک می‌پردازد. مروری بر اپتیک و بحث در خصوص تداخل‌سنج‌ها در فصل دوم آمده است. موجبرهای تخت و استوانه‌ای نیز به‌عنوان مقدمه‌ای برای موجبرهای فیبر نوری، به ترتیب در فصل‌های سوم و چهارم مورد بحث قرار گرفته‌اند. فصل‌های پنجم تا هفتم موضوعات اساسی مطرح در فیبرهای نوری، یعنی تلفات، پاشیدگی و تزویج آن‌ها را بررسی می‌کنند. پس از بررسی فیبرهای متداول، لازم است دانش جدید شکل‌گرفته بر روی فیبرها و یا به ‌بیان دیگر همان فیبرهای کریستال فوتونی، مورد بررسی قرار گیرند. به همین دلیل، موضوع فیبرهای کریستال فوتونی در فصل هشتم آمده است. سپس مباحث مهم درخصوص اپتیک غیرخطی در فصل نهم بررسی می‌شوند. برای بررسی افزاره‌های دوطرف یک موجبر که به‌عنوان مثال می‌توانند آشکارسازها و منابع تولید نور باشند، لازم است کلیاتی از فیزیک نیم‌رساناها مطرح شود. فصل دهم به همین منظور اختصاص یافته است تا مطالب فصل‌های بعدی برای درک خواننده ساده‌تر باشد. فصل یازدهم به بررسی دو چشمه مهم نوری یعنی دیودهای نورانی و دیودهای لیزری اختصاص دارد. موضوع تزویج آن‌ها به فیبر نوری هم در فصل دوازدهم بررسی می‌شود. در انتها، آشکارسازهای نوری مختلف در فصل‌های سیزدهم و چهاردهم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در اصل، عمده‌ محتوای این کتاب، برگردان بخش‌هایی از کتاب وزین “مقدمه‌ای بر فوتونیک و لیزر“ نوشته دکتر ریچارد کویمبای است. با توجه به تاکید بر مباحث فوتونیک، در کتاب پیش‌رو سعی شده است مطالب غیرمرتبط خلاصه‌ شود. از سوی دیگر، برای درک بهتر از مطالب کتاب با توجه به گروه‌های هدف (فوتونیک و الکترونیک نوری دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد)، مباحث تکمیلی در حد حوصله ارائه شده است، که از آن جمله می‌توان به بررسی آشکارسازهای نوری خاص و تداخل‌سنج‌های لیزری اشاره کرد. از سوی دیگر، در نگارش متن تا حد امکان سعی شده است تا از واژگان اصیل فارسی استفاده شود، ضمن این‌که به مفهوم علمی آن نیز خدشه‌ای وارد نشود.

اولین مرجع تخصصی فوتونیک و اپتوالکترونیک در ایران امیدوار است که بتواند آگاهی شما پژوهشگر گرامی را درخصوص ارتباط فن‌آوری‌های نور با ترویج توسعه پایدار و ارائه راه‌حل‌های قابل‌اطمینان برای نیازهای اساسی زندگی انسان بالا ببرد. علاوه بر این، به منظور گسترش زمینه‌های تحقیقاتی جدید، امیدوار است که محتوای منتشر شده ما الهام‌بخش پیشرفت بیشتر شما بر اساس دستاوردهایی که تاکنون بدست آمده است، باشد.

 

سامانه سفارش آنلاین کتاب

 

تعداد بازدید: 891


logo-samandehi

گروه تخصصی ParsOptics به عنوان گروهی پیشرو در صنعت فوتونیک و اپتوالکترونیک کشور جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، بسیاری از آزمایشگاه‌های معتبر دولتی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را تجهیز و تحت پوشش خود قرار داده است. این گروه دارای مجوز فعالیت قانونی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با پژوهشکده فوتونیک و فناوری‌های کوانتومی سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت دبیر شهید رجائی و تبریز است.

اطلاعات بیشتر